Apie tarmes rimtai ir linksmai

Projekto koordinatorė: direktoriaus pavaduotoja ugdymui Violeta Čiuldienė

Projekto vadovės:
• lietuvių kalbos mokytoja Nijolė Brazdžiuvienė,
• lietuvių kalbos mokytoja Ramunė Šmitienė,
• geografijos mokytoja Romualda Bubelevičienė.

Dalyvauja 1-ų ir 5–10-ų klasių mokiniai ir jų vadovai 11-okai, 12-okai.

Šiuo metu Europoje kyla susidomėjimo tarmėmis ir regioninėmis kalbomis banga, kyla jų prestižas, Europos Sąjunga skatina išlaikyti vietines kalbas. Lietuva gali pasigirti ypač turtingu tarmių palikimu, nes nė vienoje kitoje Europos valstybėje tokioje mažoje teritorijoje nėra tiek daug ir tokių skirtingų tarmių, kurios tarpusavyje skiriasi kur kas labiau negu daugumos didesniųjų kraštų kalbos. Deja, gyvoji tarmių tradicija Lietuvoje sparčiai nyksta, nes vyrauja neigiama visuomenės nuostata tarmių atžvilgiu, o valstybė dar per mažai skiria dėmesio šiai padėčiai pagerinti. Šie metai paskelbti tarmių metais, tad turbūt ne vienas atsigręšime į savo gimtąją tarmę, daugiau išgirsime apie kitas, todėl ir mūsų mokykloje 2013 metais vykdomas šis mokyklinis projektas.

Projekto tikslai:
• supažindinti mokyklos bendruomenę su lietuvių kalbos tarmių įvairove,
• skatinti didžiuotis gimtosios kalbos unikalumu, kurio vienas iš požymių yra tarmės,
• skatinti savarankiškumą, mokyti išrinkti esminius dalykus, naudotis papildoma medžiaga ir informacija.

Projekto uždaviniai:
• apklausti mokytojus, iš kokių tarmių regionų jie kilę, ar dar moka kalbėti tarmiškai;
• parengti mokytojų kilmės pagal tarmes žemėlapį;
• paskelbti mokyklos erdvėse informaciją apie lietuvių kalbos tarmes;
• organizuoti trumpas diskusijas su vaikais apie tarmes, paskatinti vaikus apklausti apie tarmes šeimos narius, išmokti tarmiškų žodžių ar posakių;
• supažindinti mokinius, kuriuose geografiniuose regionuose kokiomis tarmėmis kalbama;
• atlikti 8-10 klasėse tyrimą „Jaunimas ir tarmės“;
• organizuoti tarmių valandėles 1-2 klasėse;
• organizuoti 5 – 10 klasių tarmių popietę.
• Surengti praktinę mokslinę mokytojų ir mokinių konferenciją.

Atnaujinta: 2015-02-10