Erasmus+ projektas „Žiedinė ekonomika ir tvarus turizmas: mūsų demokratinė alternatyva ateities Europai“ pirmasis mokytojų susitikimas

Erasmus+ projektas „Žiedinė ekonomika ir tvarus turizmas: mūsų demokratinė alternatyva ateities Europai“ pirmasis mokytojų  susitikimas

Spalio 21-25 dienomis Švedijoje Lundo Vipan gimnazijoje vyko pirmasis mokytojų susitikimas, skirtas aptarti projekto veiklas, numatyti svarbiausius uždavinius ir veiklos planą. Jame dalyvavo po tris atstovus – partnerinių mokyklų administracijos atstovai ir mokytojai. Dalyviai ne tik dirbo mokykloje, bet ir turėjo intensyvią tvaraus turizmo bei susitikimų programą.

Aplankė Dago Hammarskjöldio (JT Generalinis Sekretorius nuo 1953 m. Iki 1961 m., po mirties apdovanotas Taikos Nobelio premija.) atostogų namus gražioje Österleno dalyje. Aplankyta ir paslaptinga Ale Stenar vietovė, sauganti archeologinę paslaptį -senovę menantį akmenų kompleksą, primenantį garsųjį Stounhendžą. Nepaprastai patiko visiems Johanno šeimos muziejuje, kur nuo 1952 m. rinko viską, nuo mokyklinių stalų, ištisų parduotuvių, muzikos instrumentų, dviračių, motociklų, automobilių, drabužių, įvairių mašinų – įvairiausių dalykų spektras, paaiškinantis technologijos evoliuciją nuo XIX amžiaus vidurio iki šių dienų. Dabar muziejui vadovauja įkūrėjo sūnus. Su gamtos įvairove susipažinome Söderåsens nacionaliniame parke, kuris yra 100 metrų gylio plyšių slėnis su stačiomis uolienų sienomis. Griovos apačioje teka upė Skärån.

Projekto dalyviai mokytojai dalyvavo ir Lundo universiteto Tarptautiniame pramoninės aplinkos ekonomikos institute vykusiame seminare. Profesorius Larsas Hanssonas pristatė katedros darbą ir aiškino, kaip supratimas apie aplinką ir tvarumas daro teigiamą poveikį šalies ekonomikai, pradedant makroekonomika ir baigiant individualia įmone. Pateikęs statistiką jis parodė, kurie yra pagrindiniai globalinio atšilimo šaltiniai ir kaip skirtingos šalys, ypač Kinija, kurioje jis yra kviestinis profesorius, bando sumažinti išmetamo CO2 kiekį.

Rotušėje mus priėmė savivaldybės tarybos pirmininkas Matsas Helmfridas, kuris pristatė miesto istoriją ir jo įdomią dabartį. Miestas, įkurtas apie 990 m. Po Kr., Kai „Scania“ buvo Danijos dalis, iš krikščioniškojo metropolijos su 27 bažnyčiomis ir vienuolynais tapo šiuolaikiniu 123 000 gyventojų turinčiu Švedijos miestu, kurio universitete studijuoja 43 000 studentų, vystoma moderni inovatyvi pramonė. Aplankėme Stångby – seną istorinių tradicijų kaimą. Čia įvyko didžiausias visų laikų mūšis Skandinavijoje, vadinamasis Lundo mūšis. Stångbyje susitikome su jaunais ir energingais savivaldybės tarybos pirmininkais Philipu Sandbergu ir Lundo meru, kuris labai teigiamai įvertino mūsų projektą. Lundo savivaldybėje bendravome su aplinkos stratege Anna-Karin Poussart ir turizmo vystytoja Helena Görtz. Taip pat buvome susitikę su ekologinio ūkio vystytoju, kuris pasakojo, kaip sekasi auginti ir parduoti tik ekologiškas daržoves.

Susitikime numatyta šių mokslo metų veikla, kitų susitikimų datos, pasiskirstyta užduotimis, ką konkrečiai nuveiks kiekviena mokykla. Šiais mokslo metais daugiausia bus nagrinėjami klausimai, susiję su žiedine ekonomika. Kituose susitikimuose ( šiais mokslo metais Ispanijoje ir Lietuvoje) dalyvaus po du mokytojus ir penkis mokinius iš kiekvienos šalies.