Laimingas vanduo’19 – darom bangą

vanduo

Tai projektas, skirtas apvalyti vandens telkinių pakrantes, grąžinti nuo seno lietuviams būdingą pagarbą bei meilę gamtai – vandeniui ir žemei, atkurti artimą ryšį ir žinojimą, kadaise savaime suprantamą, jog žemė gyva ir vanduo gyvas. Daugiau – jis mūsų gyvybės pagrindas. Apvalę vandens telkinių pakrantes, išreiškiame dėkingumą vandeniui.

https://laimingasvanduo.lt/
https://www.facebook.com/laimingasvanduo/

Bendrosios nuostatos

1. Nevyriausybinė organizacija „GYVOJI PLANETA“ (www.gyvojiplaneta.lt) jungia geranoriškus žmones, kuriems rūpi įtvirtinti Žemėje taikų, sveiką ir dorą gyvenimo būdą bei tausojantį ir puoselėjantį planetos ekologinius resursus elgesį. Nuo 2011 metų vykdomas socialinis ekologinis projektas „Laimingas vanduo“(www.laimingasvanduo.lt), skirtas apvalyti vandens telkinių pakrantes, grąžinti nuo seno lietuviams būdingą pagarbą bei meilę gamtai. Lietuvoje ir kitose šalyse jau dalyvavo daugiau kaip 11000 žmonių “Laimingas vanduo” akcijose.
2. Projekto „LAIMINGAS VANDUO’19 – DAROM BANGĄ” (toliau vadinamo – projektu) nuostatai reglamentuoja projekto tikslus, dalyvius, projekto organizavimą.
3. Dalyviai: Lietuvos ugdymo įstaigų bendruomenės. Rekomenduojama bendrojo ugdymo dalyviams.
4. Projektas vyks nuo 2019-09-09 iki 2020-06-05.

Projekto tikslai ir uždaviniai

5. Projekto tikslas – ugdyti mokinių saviraišką pilietiškumo ir ekologijos srityse bei skatinti savanorišką veiklą
6. Projekto uždaviniai:
6.1. Skatinti mokinių pilietinę savimonę ir formuoti aplinkosaugines nuostatas bei gamtai palankų elgesį per praktines veiklas, vykdant pilietinę iniciatyvą „PAŽINK-GLOBOK-DALINKIS”;
6.2. Užmegzti ilgalaikius bendradarbiavimo ryšius su NVO ir švietimo įstaigomis, sukuriant pilietiškumo tinklą – interaktyvų žemėlapį bei suorganizuojant iniciatyvą Darom bangą!;
6.3. Ugdyti dalyvių kritinį mąstymą, informacijos rinkimo ir apdorojimo gebėjimus bei gamtotyros įgūdžius praktinėje tiriamojoje veikloje bei suteikti žinių keliaujančiuose edukaciniuose užsiėmimuose projekto partnerių įstaigose;
6.4. Lavinti kūrybiškumą organizuojant fotografijų „Vandens gyvybė‘20“ konkursą.

Pilietinė iniciatyva „PAŽINK-GLOBOK-DALINKIS“

Iniciatyvą sudaro trys etapai:

I etapas PAŽINK
9.1.1. Planavimas.
Mokiniai aptaria ir planuoja konkrečias viso projekto veiklas, iniciatyvas, susipažįsta su Darnaus vystymosi tikslais ir suvokia savo vykdomos veiklos reikšmę darnaus vystymosi kontekste (prie kurių DV tikslų siekimo labiausiai prisideda).
Veiklos laikotarpis nuo 2019-09-18 iki 2019-09-25
9.1.2. Gamtamokslinis tyrimas.
Projekto dalyvių komandos atliks gamtamokslinius tyrimus prie globojamo vandens telkinio (pagal metodinės medžiagos rekomendacijas) – tirs ir analizuos vandens telkinio švarą, jo gyvybingumą. Gautus rodiklius analizuoja ir pateikia išvadas apie telkinio būklę tiriamais aspektais.
Veiklos laikotarpis nuo 2019-09-25 iki 2018-10-25
9.1.3. Vandens pėdsako matavimas.
Mokiniai namuose per sutartą laiką fiksuoja suvartotus maisto ir pramoninius produktus ir paverčia juos skaičiais (pagal metodinėje medžiagoje pateiktas lenteles). Gautus rezultatus analizuoja bei suformuluoja išvadas, kurias talpina įstaigų tinklalapiuose, nuorodas išsiunčia organizatoriams.
Veiklos laikotarpis nuo 2019-10-25 iki 2018-11-06
9.1.4. Interaktyvaus plakato (http://edu.glogster.com/) „Vandens keliai“ sukūrimas.
Mokiniai braižo/piešia globojamo vandens telkinio hidrografinį piešinį (pagal metodinėje medžiagoje pateiktas rekomendacijas), renka informaciją bei kuria interaktyvų plakatą “Vandens keliai” edu.glogster sistemoje. Plakatai talpinami įstaigų svetainėse, o nuorodos į juos išsiunčiamos organizatoriams.
Veiklos laikotarpis nuo 2019-11-06 iki 2018-12-06
9.1.5. Keliaujantys neformalaus ugdymo edukaciniai užsiėmimai.
Keliaujančius edukacinius užsiėmimus (1 akad. val.) projekto mokyklose – partnerėse veda organizatoriai – neformalaus ugdymo, savanoriavimo patirties turintys lektoriai. Užsiėmimų metu: mokiniai apibendrins savo turimą patirtį ir gautas žinias; išplės supratimą apie pilietiškumą;
9.1.5.1. Projekto įstaigų partnerių sąrašas 1-ame priede.
Veiklos laikotarpis nuo 2019-09-23 iki 2019-12-10

II etapas GLOBOK
9.2.1. Vandens telkinio globa.
Projekto dalyviai globoja artimiausią vandens telkinį: suburia bendruomenę organizuojant talkas, švarinimo akcijas, kitus renginius. Švarinimo akciją užfiksuoja foto nuotraukose ir registruoja datą, vietovę ir dalyvavusių žmonių skaičių.
Veiklos laikotarpis nuo 2019-09-18 iki 2020 -05-30
9.2.2. Iniciatyva Darom bangą!
Surengiama vieša akcija ar renginys, daranti teigiamą pokytį globojamam vandens telkiniui, pasikviečiant organizacijas, bendruomenes, kurios prisijungs prie viešų akcijų globojant pasirinktą vandens telkinį, rūpinantis jo švara ir gerove.
Veiklos laikotarpis nuo 2019-09-25 iki 2020-05-25
9.2.3. Pilietiški pastebėjimai.
Šio etapo metu mokiniai taip pat skatinami domėtis žmogaus poveikiu pasirinktam vandens telkiniui: kaip žmogus įtakoja konkretaus vandens telkinio būklę – pakrančių bei vandens švarą, bioįvairovę, kaip galima pakeisti neigiamą poveikį. Pastebi pasirinkto globoti vandens telkinio problemas, suformuluoja pastebėjimus pasiūlymus dėl globojamo telkinio būklės ir siunčia atsakingiems savivaldos, vyriausybės atstovams.
Veiklos laikotarpis nuo 2019-09-25 iki 2019-05-25

III etapas DALINKIS
9.3.1. Interaktyvus žemėlapis – pilietiškumo tinklas.
Dalyviai atsiunčia tikslią nuorodą, kur įstaigos interneto svetainėje patalpinta pagrindinė projekto informacija ir pagal etapus atliktos veiklos.
9.3.1.1. Nuorodą atsiųsti el. paštu: laimingasvanduo@planetalive.org.
9.3.1.2. Žemėlapis bus matomas nuo spalio mėnesio sveitainėje www.laimingasvanduo.lt, socialiniuose tinkluose.
Veiklos laikotarpis nuo 2019-10-08 iki 2019-05-25
9.3.2. Fotografijų „Vandens gyvybė‘20“ konkursas.
Visą projekto laikotarpį mokiniai stebėdami savo aplinkoje esančius vandens telkinius, fotografuoja jų gyvūniją ir augaliją. Mokyklų kontaktiniai asmenys atrinktas fotografijas siunčia el.paštu laimingasvanduo@planetalive.org, nurodant įstaigą, autorių (vardas pavardė, amžius) ir pavadinimą. Viešas simpatijų konkursas vyks socialinio tinklo facebook paskyroje „Akcija Laimingas vanduo“. Apie tikslų balsavimo laiką ir taisykles paskelbsime atskirai.
Veiklos laikotarpis nuo 2020- 03-16 iki 2020-05-15

Projekto veikla

2019 m. rugsėjis-spalis-lapkritis

Projektą organizuoja Nevyriausybinė organizacija „GYVOJI PLANETA“ (www.gyvojiplaneta.lt), jungianti geranoriškus žmones, kuriems rūpi įtvirtinti Žemėje taikų, sveiką ir dorą gyvenimo būdą bei tausojantį ir puoselėjantį planetos ekologinius resursus elgesį. Mokyklos projekto dalyvių komanda atlieka gamtamokslius tyrimus prie globojamo vandens telkinio (kadangi mūsų mokykla ant Nemuno kranto, mes globojame Nemuną) – tiria Nemuno vandens švarą, jo gyvybingumą. Gautus rodiklius analizuoja ir pateikia išvadas apie telkinio būklę tiriamais aspektais.

Projekto tinklapis: https://edu.glogster.com/glog/sanci-mokykla-laimingas-vanduo-19-darom-bang/30xhrmvwnq6

Tai projektas, skirtas apvalyti vandens telkinių pakrantes, grąžinti nuo seno lietuviams būdingą pagarbą bei meilę gamtai – vandeniui ir žemei, atkurti artimą ryšį ir žinojimą, kadaise savaime suprantamą, jog žemė gyva ir vanduo gyvas.

Rugsėjo mėnesį per Pasaulinę švaros ir tvarkymosi dieną mokiniai išėjo prie Nemuno aptvarkyti pakrančių. Mums rūpi, kad prie Nemuno būtų švaru!

Spalį atlikome Nemuno vandens kokybės tyrimą (vertinant deguonies ir organinių medžiagų kiekį vandenyje) pasitelkėme gyvūnus, kurie visą arba dalį savo gyvenimo ciklo praleidžia vandenyje. Vandens kokybės bioindikacijoje gali būti naudojamos praktiškai visos organizmų grupės, augančios ir gyvenančios vandens telkinyje: planktonas, bentosas, dumbliai, bakterijos, makrofitai, grybai. Tačiau ne visi organizmai yra vienodai vertingi kaip bioindikatoriai. Augalai, gyvūnai ir mikroorganizmai yra visiškai skirtingi ir pagal atsparumą antropogeniniam poveikiui, ir pagal bioindikacijai keliamus reikalavimus objektai. Tyrimą atlikome pagal pateiktas metodines rekomendacijas, stebėjimus užpildėme į lenteles.

Lapkričio mėnesį kūrėme interaktyvius plakatus bei nagrinėjome Lietuvos hidrografinį tinklą. Svarbu suvokti, kad rūpindamiesi savo artimiausio globojamo telkinio švara ir gera ekologine būkle, prisidedame ir prie pasaulio vandenynų gerovės.i Lietuvos hidrografiniame tinkle išskyrėme globojamo Nemuno kelią Baltijos jūros link, o po to ir Atlanto vandenyno link.

Atnaujinta: 2020-08-25