Vienas lašas gyvybei | One drop for the life

Erasmus+ Comenius tarpmokyklinės Strateginės partnerystės projektas

One-drop

Projekto pradžia 2014 09 01, trukmė 2 metai

Koordinuojanti mokykla: Kauno Šančių vidurinė mokykla, Lietuva

Mokykla partnerė: Geniko Lykeio Siteias, Kreta, Graikija

Projekto interneto svetainė: ONE DROP FOR THE LIFE!

PROJEKTO APRAŠYMAS

Nesvarbu, kas mes esame, kur esame ir ką veikiame visi esame priklausomi nuo vandens. Vandens mums reikia kasdien – kad būtume gyvybingi ir sveiki, maisto gamybai, transportavimui, laistymui bei pramonėje. Vanduo svarbus tiek žmonėms, tiek augalams ir gyvūnams visais besikeičiančiais metų laikais. Tačiau, nepaisant to, kad visi puikiai suvokiame vandens svarbą gyvenime, vis dar nemokame su juo elgtis pagarbiai. Jį švaistome ir teršiame pamiršdami, koks ypatingai svarbus vanduo mūsų visų išlikimui. Projektas „Lašelis gyvybei“ skatins sutelkti mūsų, kaip individų, bendruomenių bei sąmoningų pasaulio piliečių, dėmesį į vandens išteklius. Tik tausodami gėlo vandens išteklius, galėsime užtikrinti savo pačių ateitį bei visos planetos ilgalaikes perspektyvas.

Projektą vykdys Kauno Šančių vidurinės mokyklos (Lietuva) ir Sitijos Geniko Lykeio (Kreta, Graikija) mokiniai.
Kretoje aktuali geriamo vandens problema, Lietuvoje – vandens taršos problema. Kauno Šančių vidurinė mokykla stovi ant Nemuno upės kranto. Mokiniai čia praleidžia didžiąją dalį savo laisvalaikio, ypač atostogų metu, todėl Nemuno vandens kokybė labai svarbi. Projektinės veiklos metu abiejų šalių mokiniai ieškos būdų, kaip gerinti vandens išteklių naudojimą, keisis patirtimi, ugdysis pilietinį bei ekologinį sąmoningumą. Analizuos, kaip vandens tema atsiskleidžia graikų ir lietuvių mitologijoje bei tautosakoje. Vykdydami projektinę veiklą, mokiniai daug skaitys, taip tobulindami savo raštingumo įgūdžius, kurie labai svarbūs siekiant visapusiškai plėtoti gerovės bei pilietiškumo jausmus.

Mainų vizitų metu, pasitelkdami muziką, teatrą, šokį, poeziją bei informacines technologijas, partnerinių mokyklų moksleiviai pristatys vieni kitiems vandens temą graikų ir lietuvių mitologijoje bei tautosakoje, ieškos panašumų. Svečiuodamiesi partnerių šeimose, bendraus su šeimos nariais, susipažins su kultūra ir gyvenimo būdu, tirs vandens išteklių vartojimo įgūdžius abiejose šalyse ir visi kartu ieškos būdų, kaip pagerinti esamą situaciją.

PROJEKTO TEMA: VIENAS LAŠAS GYVYBEI

Bus domimasi vandens ekologija. Partneriai – Lietuva ir Graikija, todėl mokiniai bendraus anglų kalba. Prieš mainus mokiniai rinks medžiagą apie geriamą vandenį, vandens išteklius, telkinius, jų užterštumą ir t.t. Darys apklausas, tyrimus. Pagal surinktą medžiagą parengs teminius trikalbius žodynėlius. Mainų metu mokiniai lankys kiekvienos šalies žymiausius vandens telkinius, susipažins su vandens panaudojimu, jo kokybe. Visi drauge svarstys, kaip apsaugoti vandenį, kad galėtų pasaulyje gyventi saugiai. Dirbs grupėse ir parengs dviem kalbom pristatymus apie vandenį, jo apsaugą, kuriuos demonstruos susitikimo pabaigoje konferencijos „Ką reiškia lašas vandens tau ir man?“ metu mokyklos bendruomenei, tėvams. Lietuvoje projekto dalyviai turės galimybę apsilankyti A. Stulginskio universiteto, kurio partnerė yra Kauno Šančių vidurinė mokykla, Vandens ūkio ir žemėtvarkos fakulteto laboratorijoje ir atlikti praktinius vandens tyrimo darbus. Pagal projekto veikloje surinktą medžiagą bus parengtas eleidinys. Atliktas darbas bus įvertintas mokyklos bendruomenėse, bus pasidalinta patirtimi su kitomis mokyklomis. Abiejose mokyklose numatyta tęstinumo programa, matomose vietose bus paliktos emblemos, skatinančios tausoti vandenį.

PROJECT THEME: ONE DROP FOR THE LIFE

The field of the project will be water ecology in parallel with language learning. Partners will be Lithuania and Greece, pupils will communicate in English. Before the exchange visits pupils will collect material about drinking-water, water resources, ponds and their pollutions, folklore about water. Also, pupils will make surveys and research. Using this material, a mini thematic dictionary and activity books will be prepared in Lithuanian and Greek. In the exchange visits pupils will visit famous water ponds in every country, will get acquainted with the water consumption and its quality. All together will seek for solutions how to save and protect water in order to live in a safe and clean world. Pupils will work in groups and make presentations about water resources and their protection. The presentations will be showed and displayed in the final conference-performance “What means one drop for you and me?” Pupils’ parents and all school community will be invited and involved into the conference. In Lithuania project participants will have the opportunity to visit the laboratories at Aleksandras Stulginskis University (which is a partner of Kaunas Sanciai Secondary school), Faculty of Water and Land Management and do the practical analysis of water. All project material will be used to prepare a CD and a booklet. Project work and activities will be evaluated by school community and the gained experience will be disseminated with other schools. Both schools will provide a continuous program; project participants will put signs in prominent places to encourage people to save water.

Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai.
Šis pranešimas atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.

VEIKLA

Tarptautinio Erasmus+ projekto „Vienas lašas gyvybei“ baigiamoji konferencija

2016 m. gegužės 25 d. mokykloje vyko tarptautinio Erasmus+ projekto ,,Vienas lašas gyvybei“ baigiamoji konferencija. Pirmiausia pasinaudodami geru oru į kiemą pakvietėme jaunesniuosius moksleivius. Jiems projekto dalyviai priminė, ką per dvejus metus nuveikė jie patys, vykdydami projektinę veiklą, ir kokie renginiai buvo organizuoti visai mokyklos bendruomenei.

Kalbėjom apie vandens svarbą gyvybei palaikyti. Pasidžiaugėme gražiai augančiais medeliais, kuriuos sodinome su svečiais iš Kretos bei užsienio reikalų ministru Linu Linkevičium. Priminėm, kad ir medeliams augti reikalingas vanduo.

Projekto dalyviai papasakojo apie vandens tyrimus. Buvo paimti mėginiai iš keturių upių: Nemuno, Nėries, Nevėžio ir Šventosios. Galime pasidžiaugti, kad Nemuno vanduo švariausias, tad vasarą galėsim drąsiai jame maudytis.

Apdovanoti mokiniai, geriausiai pasirodę piešinių ir rašinių vandens tema konkursuose. Renginio pabaigoje moksleiviams buvo išdalinti vandens buteliukai primenant, koks svarbus vanduo mūsų organizmui. Antroji konferencijos dalis – susitikimas su partneriais iš Kretos. Įvyko Vaizdo konferencija, kurios metu aptarėme pasiektus rezultatus, apibendrinom anksčiau vykusias diskusijas, padarėme išvadas. Mokytojai aptarė, kaip parengs galutinį produktą.

Džiaugiamės sėkmingai įvykdytu projektu ir tikimės, kad mokiniai nepamirš tausoti vandens (tai turėtų priminti užklijuoti lipdukai prie visų mokykloje esančių vandens čiaupų), mokės saikingai leisti vandenį, neteršti jo, nuolat gerti tiek vandens, kiek reikia sveikam gyvenimo būdui palaikyti.

Šančių mokykloje svečiai iš Kretos

Jau antri metai Kauno Šančių pagrindinėje mokykloje vykdomas ERASMUS + projektas ,,Vienas lašas gyvybei". Rugsėjo 16-23 dienomis vyko projektinis susitikimas su Graikijos, Kretos Geniko Likeyo Siteias mokiniais ir mokytojais.

Į Kauną atvyko 16 mokinių ir 6 mokytojai iš Kretos.

Susitikimo metu svečiai susipažino su Kaunu, Trakais ir Vilniumi. Taip pat dalyvavo edukacinėse ekskursijose ,,Ten, kur trykšta sveikatos šaltiniai” Birštone ir Druskininkuose, galėjo paragauti įvairių rūšių natūralaus mineralinio vandens. Džiaugėsi gražiąja Nemuno kilpa.

Kauno savivaldybėje svečius iš Kretos ir Šančių mokyklos mokinius, dalyvaujančius projektinėje veikloje, priėmė Kauno miesto savivaldybės tarybos narys Mantas Jurgutis, buvęs mūsų mokyklos mokinys ir aktyvus tarptautinių projektų dalyvis.

Projektinės veiklos metu abiejų šalių mokiniai ieškojo būdų, kaip gerinti vandens išteklių naudojimą, dalinosi patirtimi, ugdėsi pilietinį bei ekologinį sąmoningumą. Abiejų šalių mokiniai keitėsi surinkta medžiaga ir analizavo, kaip vandens tema atsiskleidžia graikų ir lietuvių mitologijoje bei tautosakoje.

Mokyklos chemijos kabineto laboratorijoje buvo tiriama Nemuno ir Nėries vandens kokybė. Vėliau tyrimo rezultatai buvo palyginti su Kretos moksleivių atliktais vandens iš Sitios apylinkių vandens telkinių tyrimų rezultatais.

Projektinio susitikimo metu taip pat buvo aplankyta Vičiūnų vandenvietė bei Kauno hidroelektrinė.

Abiejų šalių mokiniai diskutavo apie vandens išteklių naudojimą, ieškojo panašumų ir skirtumų vandens vartojimo kultūroje Lietuvoje ir Kretoje. Galėjome pasidžiaugti, kad Europoje Lietuva ir Danija yra vienintelės valstybės, kurios turi retą gamtos dovaną: visi gyventojai gali vartoti pakankamai švarų, gerai apsaugotą nuo taršos ir prisotintą vertingų mineralinių medžiagų požeminį geriamąjį vandenį. Deja, mūsų svečiai iš Kretos tuo pasigirti negali. Diskusijų metu projekto dalyviai svarstė, kaip apsaugoti vandenį, kad galėtume pasaulyje gyventi saugiai.

Rugsėjo 21 dieną paminėjome ir tarptautinę Taikos dieną pasodindami draugystės medį - kad medis augtų, jam taip pat reikalingas vanduo.

Projekto ,,Vienas lašas gyvybei“ veikla bus tęsiama ir po susitikimo. Vykdydami projektinį darbą abiejų šalių partneriai surašė savo pastebėjimus apie vandens panaudojimą. Ši medžiaga bus susisteminta, o išvados pristatytos partnerių mokyklų bendruomenėms. Ir toliau bus dalinamasi surinkta medžiaga, baigsime ruošti trikalbį teminį graikų – anglų – lietuvių kalbų žodyną. Baigdami projektą parengsime e-leidinį ,,Vienas lašas gyvybei“, kurį pavasarį apibendrindami projektinę veiklą abiejose partnerinėse mokyklose pristatysime mokyklų bendruomenėms, tėvams konferencijos „Ką reiškia lašas vandens tau ir man?“ metu. Abiejose mokyklose numatyta tęstinumo programa, matomose vietose bus paliktos emblemos, skatinančios tausoti vandenį.

Pasaulinė vandens diena

Šančių mokiniai Kretoje

Erasmus+ tarpmokyklinio bendradarbiavimo projektas „VIENAS LAŠAS GYVYBEI“ vykdomas nuo 2014 09 01, trukmė 2 metai. Koordinuojanti mokykla Kauno Šančių vidurinė mokykla, Lietuva. Mokykla partnerė Geniko Lykeio Siteias, Kreta, Graikija.

Šių metų balandžio 22 – 29 dienomis pagal projekto veiklos planą vyko mainų vizitas Kretoje. Projekto tema vandens ekologija. Kadangi partneriai – Lietuva ir Graikija, mokiniai bendrauja anglų kalba. Prieš mainus abiejų šalių mokiniai rinko medžiagą apie geriamą vandenį, vandens išteklius, užterštumą. Darė apklausas, tyrimus. Domėjosi vandens tema tautosakoje, tautinėje kultūroje. Pagal surinktą medžiagą paruošti pristatymai, rengiamas teminis trikalbis žodynėlis.

Kretoje lankėme Sitios apylinkių žymiausius vandens telkinius: Zou šaltinį, kurio vanduo naudojamas Sitios mieste, Zakros šaltinį, kurio ištakose susiformavusi oazė su tipiškais regiono augalais. Šių telkinių vanduo daugiausiai naudojamas laukams drėkinti. Prie Karidi (Sitios apylinkėje) formuojamas didelis dirbtinis vandens telkinys, iš kurio surinktas vanduo drėkins aplinkui esančius alyvmedžių ir vynuogynų plotus. Karidi apylinkėse gausūs gilūs požeminiai vandenys, suformuojantys urvus ir net požemines upes. Vandens muziejuje susipažinome su vandens panaudojimu dabar ir praeities kultūroje. Visi drauge svarstėme, kaip apsaugoti vandenį, kad galėtume pasaulyje gyventi saugiai.

Projektinės veiklos metu abiejų šalių mokiniai ieškojo būdų, kaip gerinti vandens išteklių naudojimą, keitėsi patirtimi. Analizavome, kaip vandens tema atsiskleidžia graikų ir lietuvių mitologijoje bei tautosakoje.

Pasitelkdami muziką, teatrą, šokį, poeziją bei informacines technologijas, partnerinių mokyklų moksleiviai pristatė vieni kitiems vandens temą graikų ir lietuvių mitologijoje bei tautosakoje, ieškojo panašumų.

Svečiuodamiesi partnerių šeimose, mokiniai bendravo su šeimos nariais, susipažino su Kretos salos gyventojų kultūra ir gyvenimo būdu, lygino vandens išteklių vartojimo įgūdžius abiejose šalyse ir visi kartu ieškojo būdų, kaip pagerinti esamą situaciją. Rugsėjo mėnesį lauksime svečių iš Kretos!

Veiksmo savaitė ,,Vanduo – švara, sveikata, pramoga”

Atnaujinta: 2023-01-04