Edukacinė ekskursija po Žemaitiją ,,Pažink savo šalies istoriją“

Edukacinė ekskursija po Žemaitiją ,,Pažink savo šalies istoriją“

Lapkričio 23 d. minint Kariuomenės dieną 9 -10 klasių mokiniai buvo pakviesti į edukacinę ekskursiją, kad galėtų tiesiogiai susipažinti su savo krašto istorija. Kelionės tikslas – Šaltojo karo muziejus Žemaitijos nacionaliniame parke, už 24 km į šiaurę nuo Plungės, įrengtas buvusiame Sovietų Sąjungos balistinių raketų šachtiniame paleidimo komplekse, Plokštinės raketų bazėje. Buvusiose raketų ir vidaus įrenginių valdymo aparatinėse istorinė ekspozicija pasakoja apie penkis dešimtmečius trukusį Šaltajį karą – vieną garsiausių bei pavojingiausių karinių konfliktų žmonijos istorijoje. Mokiniai turėjo galimybę susipažinti su Šaltojo karo vaizdais – čia nuolat rodomas dokumentinis filmas, be to, pamatė tai, kas neįvyko, bet galėjo atsitikti kiekvieną Šaltojo karo dieną: specialiame makete bei vaizdo instaliacijose atkurta branduolinio sprogimo imitacija bei demonstruojamos galimos jo pasekmės. Su gide lankėsi šachtinio paleidimo komplekso teritorijoje, šimtatoniai šachtų gaubtai galėjo atlaikyti branduolinės bombos sprogimą, laimė, kad jis neįvyko.

Pakeliui į muziejų buvo aplankytas ir Kryžkalnio memorialas, skirtas Lietuvos partizanams. Mokiniai su istorijos mokytoja prisiminė, kada, kur ir dėl ko vyko partizaninis judėjimas Lietuvoje.

Na o grįžtant namo smagu buvo aplankyti gražiausius Žemaitijos dvarus Plungėje ir Rietave. Istorijos mokytoja pasakojo apie Oginskių giminę, jų indėlį į Lietuvos kultūrą. Istorijos mokytoja pasakojo apie Oginskių giminę, jų indėlį į Lietuvos kultūrą. Be gausių ūkio, technikos naujovių diegimo, negęstančią šlovę šių dvarų šeimininkams pelnė jų švietėjiška, mecenatinė veikla: prieglauda našlaičiams vaikams, lietuviškų knygų leidybos bei pirmojo lietuviško spektaklio finansavimas, slapta lietuviškų mokyklų daraktorių mokykla, ir žinoma – muzikos ir orkestro mokykla, kurioje grojo, mokėsi bei pirmuosius kūrybinius bandymus pradėjo Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, jo brolis Povilas Čiurlionis, kiti vėliau žinomais tapę muzikai. Oginskius garsino jų rūmuose saugomos knygų, rankraščių, numizmatikos, archeologijos kolekcijos, tapybos, grafikos ir skulptūros rinkiniai, taip pat dvaro savininkų renkami lietuvių liaudies meno pavyzdžiai. Šiuo metu Plungės dvare įsikūrusiame Žemaičių dailės muziejuje kaupiamos ir eksponuojamos muziejinės vertybės, atspindinčios Žemaitijos regiono kultūrinę, istorinę įvairovę, saugomos ir puoselėjamos Mykolo Oginskio dvaro tradicijos. Ekspozicijose siūloma susipažinti su XX–XXI a. profesionaliosios dailės kūriniais, kuriuos muziejui dovanojo Lietuvoje ir užsienyje gyvenantys žemaičių menininkai.