Integruotos pamokos „Visų Šventųjų šventės ir Vėlinių tradicijos bei prasmė“

Integruotos pamokos „Visų Šventųjų šventės ir Vėlinių tradicijos bei prasmė“

Spalio 23-27 d. penktų klasių mokiniams vyko integruota dorinio ugdymo dailės, muzikos, technologijų ir lietuvių kalbos pamoka „Visų Šventųjų šventės ir Vėlinių tradicijos bei prasmė“. Dorinio ugdymo (tikybos) mokytojas Gytis drauge su mokiniais aptarė Visų Šventųjų ir Vėlinių svarbą krikščionio kataliko gyvenime. Pristatė Visų Šventųjų dienos išvakarių Šiurpnakčio minėjimo istoriją. Diskutavo apie jo reikšmę tikintiesiems.

5a klasės mokiniai su lietuvių kalbos mokytoja Aukse aiškinosi, kuo skiriasi Vėlinių ir Visų Šventųjų diena, kokia yra Šiurpnakčio kilmė. Moksleiviai kūrybiškai paruošė ir iliustravo lankstinukus apie šias datas, pristatė juos, lygino rastą informaciją.

5b klasės mokiniai su mokytoja J.Uliene kalbėjo apie Visų Šventųjų šventės ir Vėlinių tradicijas, susipažino su švenčių atsiradimo istorija, svarstė, kodėl reikia aplankyti kapus ir uždegti žvakę.

5c klasės mokiniai (lietuvių kalbos mokytoja J.Sribikė) žiūrėjo interviu su etnologu VDU docentu dr. Arūnu Vaicekausku, skaitė straipsnius, mokėsi rinkti informaciją ir kurti plakatą. Vėliau mokiniai darbus pristatė, aptarė, reflektavo, kaip jie mini Visų šventųjų dieną ir Vėlines. Diskutavo, kaip lankant artimųjų kapus nepamiršti tvarumo ir kodėl Vėlinės mums svarbios.

Su muzikos mokytoja Giedre mokiniai žiūrėjo vaizdo medžiagą apie Vėlinių papročius Lietuvoje, klausėsi ir analizavo unikalių lietuviškų raudų garso įrašus. Naudodamiesi įvairiais informacijos šaltiniais domėjosi jų istorija ir atlikimo tradicija, rinko įvairių Lietuvos regionų raudų pavyzdžius ir juos pristatė.

Technologijų mokytojas Valentinas skatino mokinius prisiminti visus artimus žmones, kurie iškeliavo anapilin, supažindino su unikaliu Lietuvišku Kryždirbystės amatu, kuris yra įtrauktas į UNESCO nematerialiosios kultūros paveldo sąrašą. Mokiniai gamino medinius kryželius.
Technologijų mokytoja Violeta skatino mokinius pasidomėti apie Vėlinių tradicijas ir patiekalus. Mokiniai rinko informaciją ir pristatė Lietuvos tradicinius Vėlinių patiekalus. Sužinojo, kad aplankę kapus, visi rinkdavosi prie stalo vakarienės. Vaišes sudarė tamsaus atspalvio patiekalai – būtinai juoda ruginė duona, bandelės, ragaišiai, grikių ir lęšių patiekalai, kraujiniai vėdarai, jukos, barščiai, kleckai, virtiniai, šaltiena, įvairūs mėsos kepiniai, šiupiniai, šaltanosiai su aguonomis.

Su dailės mokytoja Asta mokiniai kūrybingai tapė paveikslus Visų Šventųjų dienos ir Vėlinių tematika.

Pamokas vedė: lietuvių kalbos mokytojos A. Urbonienė, J.Ulienė ir J.Sribikė, dorinio ugdymo (tikybos) mokytojas G.Balčiūnas, muzikos mokytoja G. Gapšytė, dailės mokytoja A. Bagdonaitė, technologijų mokytojai V.Kilinienė ir V. Ivanauskas.