Janina Degutytė ir Šančiai

janina_degutyte

Kai pradėjau dirbti šį darbą, nemaniau, kad pavyks tiek padaryti – žinoma, ne be kitų pagalbos. Mokyklos direktorius Romanas Jasulaitis, kolegos pritarė idėjai, ją palaikė ir padėjo įgyvendinti. Pritarimo sulaukiau iš Šančių seniūno Arvydo Rymeikio, Rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininko Petro Palilionio. Ypač reikšmingi buvo Kauno miesto savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjo pavaduotojos Vidos Jasaitytės patarimai. Labai konkrečiai padėjo Šančių Švč. Jėzaus Širdies bažnyčios klebonas Virginijus Veprauskas: jam pavyko įkalbėti namo, kuriame gyveno poetė J. Degutytė, dabartinius gyventojus leisti pažymėti šią vietą.

2005 m. kovo 21 d. iškilmingai atidengta memorialinė lenta ant namo Kranto 6- ojoje gatvėje Nr. 3. Autorius – skulptorius Algimantas Šlapikas. Tai buvo tik sėkminga darbo pradžia. Tą dieną Šančių Švč. Jėzaus Širdies bažnyčioje buvo aukotos šv. mišios už Poetės vėlę.

Laimėtas kultūros projektų konkursas mieste ir gauta finansinė parama buvo rimtas postūmis tolesnei veiklai. Pradėjome ruošti medžiagą leidiniui apie poetės J. Degutytės ryšius su Kaunu, Šančiais. 2005m. gruodžio mėnesį išleistas straipsnių rinkinys „Čia kelio pradžia… J. Degutytė“, skirtas mokyklos 60-mečiui.

Svarbu, kad sulaukėme poetės giminaičių pritarimo ir pagalbos, ypač dukterėčios Lilijanos Žukauskienės, kuri rūpinosi poete iki pat jos mirties ir kuriai testamentu paliktos autorinės teisės. Jos atsiminimai ir asmeninis archyvas tikrai reikšmingi. Geranoriškai bendravo ir Šančiuose gyvenantys giminaičiai, daugiausia poetės dukterėčia Aušra Karpinskienė.

Smagu, kad pavyko surasti keletą J. Degutytės bendraklasių, žinoma, ne visus – šį darbą dar reikia tęsti, nes laikas eina ir atsiminimus užrašyti turime dabar. Šios garbaus amžiaus moterys dalijosi ne tik prisiminimais, bet ir nuotraukomis. Nepaprastai džiugu buvo gauti lapelį iš mokyklinio albumėlio, saugoto šešias dešimtis metų. Jame – klasės draugei parašytas eilėraštis, vienas pirmųjų būsimos poetės gebėjimų įrodymų. Ir mes pirmieji galėjome šį eilėraštį, dovanotą mokyklos muziejui, publikuoti. Išgirsti bendraklasių, giminaičių prisiminimai papildė profesorės Viktorijos Daujotytės pokalbiuose su Janina Degutyte užfksuotus gana skaudžius gyvenimo Šančiuose momentus.

Kaune gyvena keturios poetės kurso draugės, kurių prisiminimai ir nuotraukos iš asmeninių archyvų papildė surinktą medžiagą, pagyvino leidinį. Gavome medžiagos ir mokyklos muziejui: poetės perrašytus mėgiamų rusų poetų eilėraščius, kadaise skaitytus savo bendrakursėms, Vilkaviškyje gyvenančios kurso draugės paskutinių susitikimų su poete aprašymą.

Niekur anksčiau nepublikuotas ir dokumentas iš Šančių Švč. Jėzaus širdies bažnyčios registrų knygos, kurį surado „Žiburio“ vidurinės mokyklos mokytoja Jonė Kavaliauskaitė. Tai Janinos Degutytės krikšto liudijimas.

Tiek Šančiuose gyvenančius, tiek ir negyvenančius gali sudominti Vytauto Didžiojo karo muziejaus muziejininkės, Šančių vidurinės mokyklos muziejaus vedėjos Vilijos Sapjanskienės straipsnis „Iš Šančių istorijos“, supažindinantis su šio Kauno priemiesčio praeitimi, akcentuojant poetės gyvenamojo laikotarpio ypatumus.
Dėkingi ir Maironio lietuvių literatūros muziejaus muziejininkei Albinai Protienei, pristačiusiai muziejaus fonduose sukauptą medžiagą apie poetę, kuria, labai gaila, muziejaus administracija pasinaudoti neleido.

Bet giminaičių, bendramokslių archyvas dar gana gausus ir knygelė išėjo iliustruota, yra šilta, informatyvi, graži. Tai ir viršelio dailininko Povilo Eugenijaus Žukausko, ir maketuotojo Kosto Klimavičiaus nuopelnas.

Darbas buvo tęsiamas: laimėtas Lietuvos Respublikos kultūros ir sporto rėmimo fondo konkursas. Gauta parama leido pastatyti atminimo ženklą poetei Šančiuose. 2006 m. rugsėjo 1 d. prie Šančių vidurinės mokyklos buvo iškilmingai atidengta skulptūra poetei Janinai Degutytei, 1948m. baigusiai Kauno VII-ąją gimnaziją. Darbo autorius – tautodailininkas Viktoras Žilinskas.

Taigi projekte numatyti darbai atlikti, beliko surinktą medžiagą susisteminti, parengti ekspozicijai. Dar yra žmonių, pažinojusių poetę, yra mažai tyrinėtų jos gyvenimo momentų, tad darbo daug, ir norint tinkamai pasitikti poetės 80-metį, jį reikia tęsti.

Nebūtų pavykę atlikti visų darbų, jei nebūtume turėję ir kitų rėmėjų. Dėkingi AB „Lituanika“, UAB „Svydis“, UAB „Herbsta“ už pagalbą, sėkmingai įgyvendinant projektą „Poetės J. Degutytės atminimo įamžinimas Kaune, Šančiuose“.

Projekto vadovė mokytoja Angelė Raižytė

Mokyklos foje buvo nutapytas pano, skirtas J. Degutytei

jd_pano

2005 m. gruodžio mėnesį išleistas straipsnių rinkinys „Čia kelio pradžia… J. Degutytė“