Šiaurės šalių literatūros savaitė – edukacija mokyklos bibliotekoje

Lapkričio 21 d. mokyklos bibliotekininkė Ingrida Jatkauskienė ir lietuvių kalbos mokytoja Ramunė Šmitienė pravedė 6a klasei edukacinį užsiėmimą mokyklos bibliotekoje, skirtą Šiaurės šalių literatūros savaitei. Tai jau trečią dešimtmetį vykdomas kultūros projektas, kuriuo siekiama puoselėti garsinio skaitymo ir šiaurietišką pasakojimo tradiciją, propaguoti Šiaurės šalių literatūrą ir prisidėti prie skaitymo skatinimo.

Šiųmečių skaitymų tema – „Kalėdos Šiaurės šalyse“. Šio užsiėmimo metu mokiniai klausė įgarsintos H.K. Anderseno pasakos ,,Mergaitė su degtukais“. Dauguma mūsų, išgirdę žodį „Kalėdos“, prisimena šiltą laukimo jausmą, jaukumą ir bendrystę, Kalėdų Senelį, tradicinius patiekalus ir dovanas. Tačiau ne visi. Išklausę pasakos mokiniai kalbėjosi apie tuos, kuriems Kalėdos ne visada šventiškos, kad pasaulyje yra daug šalių, kur vaikai šąla, badauja, serga, kad turime išmokti pastebėti tuos, kuriems reikia pagalbos, pasidalinti gerumu.

Užsiėmimo metu mokiniai sužinojo, kas žodis „Jul“ (Kalėdos) skandinavų kalbose kilęs iš norvegiško „jól“ – taip buvo vadinama didžioji Šiaurės šalių viduržiemio šventė, skirta žiemos saulėgrįžai. Tautosakoje Kalėdų išvakarėse atgyja antgamtinės būtybės, o krikščionių tikėjime Kalėdos siejamos su Jėzaus gimimu. Galbūt dėl šios mistikos ir skirtingų lūkesčių Kalėdos tampa įdomia literatūrine tema? Ir visai nesvarbu, švenčiate Kalėdas ar ne, – artėjant gruodžio pabaigai ir Šiaurės šalyse, ir pas mus viskas pasikeičia ir vyksta šiek tiek kitaip nei įprastai. Gal ir jūs jau jaučiate, kaip artėja stebuklingas metas?