Tarptautinis mokinių ir mokytojų mainų susitikimas Estijoje

Tarptautinis mokinių ir mokytojų mainų susitikimas Estijoje

„Erasmus+“ tarpmokyklinės strateginės partnerystės projektas „GALVOK…VEIK… IR KURK GERESNĮ PASAULĮ- THINK… ACT… AND MAKE A BETTER WORLD“

Projekto partnerių susitikimas rugsėjo 25 – 30 dienomis vyko Estijoje, Kohtla – Jarve miesto Maleva Pohikool mokykloje. Dalyvavo mokiniai ir mokytojai iš aštuonių šalių – I.C. Sinisgalli Potenza, Italija, Agrupamento de Escolas D. Sancho I, Portugalija, Cooperativa de Enseñanza Salceda. CEIPS Susarte, Ispanija, Holmleigh primary school, Jungtinė Karalystė, Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II, Lenkija, 1o Gymnasio Mandras, Graikija, Kauno Šančių mokykla – daugiafunkcis centras, ir šeimininkai Kohtla-Järve Maleva Põhikool, Estija.

Šio susitikimo tema ,,Darni aplinka“. Visą savaitę vyko įvairūs užsiėmimai mokykloje bei išvykos po įdomiausius Ida- Viru regiono gamtos objektus. Ida Viruma turtinga naudingų iškasenų. Didelė dalis teritorijos – gamtiniai rezervatai, kuriuose galima pamatyti labai vaizdingų kraštovaizdžių.

Kiekvienos mokyklos mokiniai pristatė savo šalies floros ir faunos savitumus. Įdomu buvo palyginti, kuo skiriasi Estijos ir Lietuvos bei Ispanijos, Portugalijos ar Graikijos augalija bei gyvūnija. Mokiniai kalbėjo ir apie tai, kaip svarbu saugoti gamtą ir protingai naudoti jos išteklius.

Mokėmės kepti ruginę duoną pagal senovinius estų receptus. Gaminome įvairius suvenyrus ir papuošalus iš nebereikalingų medžiagų, taip ugdėme ekologinį mąstymą. Mokiniams ir mokytojams buvo pravestos estų kalbos pamokėlės. Pasiskirstę į grupes projekto dalyviai lankėsi įvairiose pamokose. Mokiniams buvo organizuoti sporto užsiėmimai ir žaidimai.

Aplankėme Taliną, čia susipažinom ne tik su senamiesčiu, bet ir su naujai kuriamu gyvenamuoju rajonu ir pramogų zona buvusiame pramoniniame gamyklų komplekse. Seni nebenaudojami gamyklų pastatai atgimsta naujam gyvenimui ir pritaikomi šiuolaikinėms reikmėms.

Lankėmės Lahemaa nacionaliniame parke, vaikščiojom pažintiniais takais po pelkes. Vyko užsiėmimai ir Peipsi miškuose, įdomu buvo pasivaikščioti ketvirto pagal dydį Europoje Peipus ežero, kurio plotas 3 555 km2, pakrantėmis. Žavūs rūmai Alatskivi parke. Įspūdį paliko ir antrasis pagal dydį universitetinis Tartu miestas.

Visose išvykose buvo kalbama apie žmogaus ir gamtos vienovę – kaip svarbu gyventi darnioje aplinkoje. Peipsi miške šalia ežero projekto dalyviai mokiniai dalyvavo miško tvarkymo talkoje. Tačiau didžiausią įspūdį paliko pasivažinėjimas džipu po nebenaudojamas skalūnų kasyklas ir terikonus. Tai buvo ne tik pramoga, bet ir pamoka, kaip žmogus turi rūpintis gamta. Terikonai – dirbtinės kalvos, kurios susidaro išmetus bergždžiąsias uolienas, iškeltas į žemės paviršių iš požeminių kasinių, jos yra apsodintos medžiais – daugiausia beržais ir pušimis. Miškai ir kanalai dabar naudojami poilsiui kaip rekreacijos zonos. Projekto dalyviai čia gavo ir išgyvenimo pamokų, turėjo persikelti plaustu per kanalą, įveikti keletą kilometrų pėsčiomis.

Tarptautinis mokinių ir mokytojų mainų susitikimas paįvairino visos Maleva Põhikool mokyklos gyvenimą, o svečiai grįžę į savas mokyklas tęs veiklą, dalinsis įgyta patirtimi mokyklų bendruomenėse.