Tarptautinis projektas CircleLab

Tarptautinio projekto Circle lab veiklos įsisiūbuoja ir žiedinės ekonomikos principai bei išanalizuoti pokyčiai toliau tyrinėjami ir ekspertuojami pačių mokinių. Gruodžio 9 dieną VDU klasikinio ugdymo mokyklos 9- 10 klasės mokiniai lankėsi Vilniaus kogeneracinėje jėgainėje (VKJ), kur vyko edukacinė ekskursija. Jėgainė yra veikiantis pramoninis / gamybinis objektas, todėl mokiniai privalėjo laikytis visų saugumo reikalavimų. Buvo pravestas saugumo instruktažas, visi privalėjo dėvėti šalmus ir liemenes. Mokiniai turėjo galimybę pamatyti, kaip buitinės atliekos paverčiamos elektros energija ir šiluma. Vilniaus kogeneracinė jėgainė yra viena moderniausių kogeneracinių jėgainių visoje Europoje. Čia perdirbtos netinkamos, bet energetinę vertę turinčios atliekos panaudojamos kaip kuras pagaminti šilumos bei elektros energiją. VKJ per metus elektros energija aprūpina 230 000 Vilniaus namų ūkių ir pagamina 50 proc. Vilniui reikalingos centralizuotai tiekiamos šilumos. Vien atliekų jėgainės šiluminė galia siekia apie 60 MW, o elektrinė galia – apie 20 MW. Po apsilankymo kogeneracinėje jėgainėje mokymasis vyko Vilniaus Energetikos ir technikos muziejuje. Mokiniai apžvalginės ekskursijos metu turėjo galimybę lydimi muziejaus gido susipažinti su visomis muziejaus ekspozicijomis. Energetikos ekspozicijoje eksponuojami originalūs pirmosios Vilniaus miesto elektrinės įrenginiai, mokiniai susipažino su šimtamete šios technikos paveldo objekto istorija bei elektros gaminimo principais. Pramonės ekspozicijoje buvo pasakojama Vilniaus pramonės raida nuo amatininkų iki sovietmečio pabaigos. Mokiniai susipažino su industrializacijos bei modernizacijos procesais, dalijosi prisiminimais apie Vilniuje gamintus buities daiktus, apžiūrėjo sovietmečio naujakurio būstą. Ekskursijos pabaigoje mokinių laukė interaktyvios technikos mokslo ekspozicijos, kuriose vaikai turėjo galimybę pasisverti mėnulyje, sukurti elektros grandinę ir išbandyti dar daug smagių eksponatų, o kartu prisiminti fizikinius dėsnius ir jų taikymo kasdienybėje pavyzdžius.